Pašerácká stezka

Po stopách dávných pašeráků se můžete vydat z Rokytnice nad Jizerou. Celková délka tematické stezky je 1.300 metrů, její začátek ve výšce 590 m n.m. a konec ve výšce 780 m n.m. napovídají, že si užije hezký výstup po svahu hory Studená (989 m n.m.). Výstup stojí za to, nahoře vás čekají výhledy na Rokytnici nad Jizerou, na kopec Stráž neboli Strážník (782 m n.m.) a na Vlčí hřeben východně od horského střediska. Podél stezky jsou umístěny čtyři panely, kde se dozvíte o historii pašování v Krkonoších i o samotných pašerácích. Po odtržení Slezska vznikly velké rozdíly mezi oběma stranami Krkonoš. Toho horalové, kteří přenášeli přes horské hřebeny sůl, cukerín, látky, alkohol, tabák atd. I Krkonoše měly svého krále pašeráků. V době masopustu se koná v lyžařském areálu ve Studenově v Rokytnici nad Jizerou sjezd pašeráků se zapálenými pochodněmi. Pronásledují je četníci, kteří se je snaží polapit. Všichni jsou dobově oblečení a na zádech vezou pašované zboží. Moc hezký zážitek…

Ručičky

Záhadný název Ručičky – je to významné krkonošské rozcestí. Pět cest jako pět prstů, proto tedy Ručičky. Rozcestí Ručičky u Rokytnice nad Jizerou jen několik set metrů od horní stanice lanovky na Horní Domky. Na rozcestí je velice hezká dřevěná socha Krakonoše, který ochraňuje své pohoří. Cesty z Ručiček vedou k pramenům řeky Labe, na Dvoračky, k Vosecké boudě, na Studenov a do Harrachova.. Je to velmi příjemná zastávka, neboť je zde v letních i zimních měsících otevřen stánek s občerstvením.

Horská bouda Dvoračky

Nachází se v nadmořské výšce 1140 m n.m. mezi Lysou horou a vrcholem Kotel. Je jednou z nejstarších chalup v Krkonoších. Vypadá, že tu stojí od nepaměti. Ve skutečnosti zde stávalo stavení teprve v roce 1707. Horská usedlost však lehla popelem roku 1893 a spáleniště koupil hrabě Harrach. Na stejném místě postavil hojně navštěvovaný hostinec. Mezi nejvzácnější hosty, kteří se zde zapsali do pamětní knihy patřil prezident dr. Eduard Beneš s chotí Hanou.
Kolem Dvoraček vede jedna z nejstarších stezek nazvaná Česká, která byla známá už v 10. století.
Prochází Rokytnicí nad Jizerou a přes Labskou louku pokračuje do Slezska. Po České stezce procházel 19. září 1684 průvod královehradeckého biskupa Krištofa z Talenburgu, ubírajícího se vysvětit Labský
pramen a právě tady někde při stoupání padl velbloud nesoucí jeho rekvizity.

Skalní vyhlídka Stráž

Další krásné turistické místo se nachází na jih od Rokytnice nad Jizerou – skalní vyhlídka Stráž, která je
na stejnojmenném kopci v nadmořské výšce 778 metrů, jen 4 metry pod samotným vrcholem. Také je někdy nazývaná Strážník. Na skalní vyhlídku vede několik ve skále vytesaných schodů. Je zabezpečena řetězy a je z ní nádherný výhled do kraje. Jsou tu lavičky, stůl a informační dřevěná tabule s popisem výhledů – na samotnou Rokytnici, Lysou horu, Studenov, Paseky nad Jizerou i Kotel. Vrch Stráž (Strážník) je jedním ze strážných vrchů, z kterých měli být v minulosti varovány okolní vesnice před vpádem nepřítele. Takovéto ohňové poselství se mělo z hor dostat přes vrch Kozákov do širého kraje a až do středu Čech.

Huťský vodopád

Další z turistických cílů v Rokytnici nad Jizerou je Huťský vodopád. Je napájen vodou z Huťského potoka, který pramení pod horskou boudou Dvoračky. V huťském vodopádu padá voda z výšky 20 m. Huťský vodopád byl v minulosti vyhledávaným výletním místem. Byla zde restaurace, kde se každou neděli pořádaly tancovačky. Název Huťský vznikl podle první sklářské huti v Krkonoších. Později, po vyčerpání zásob dřeva sklářské hutě zanikly a od roku 1625 za podpory Albrechta z Valdštejna se zde rozvíjela těžba stříbra, mědi a olova. Po Valdštejnově smrti došlo k úpadku důlní činnosti, kterou se již nepodařilo obnovit. Místní obyvatelé se poté začali orientovat na výrobu sukna a plátna.

Muzeum a galerie Starý Kravín

Muzeum a galerie Starý kravín ve Františkově v Rokytnici nad Jizerou nabízí stálé expozice popisující dřívější nelehký život v Krkonoších. Jsou zde k vidění nástroje, jimiž si lidé dříve obstarávali obživu, a také sbírka hasičské techniky. Najdete zde i výrobky od místních umělců jako je keramika, malby, umělecké kovářství, dřevěné sochy a další zajímavosti.